Adobe Illustrator ile Tanışalım !

Adobe Illustrator (Ai), Adobe firmasının geliştirdiği vektörel çizim programıdır. Dosya biçimleri: Ai, SVG, EPS ve PDF’dir.
Gelişmiş vektörel (grafik) çizim özellikleri ile öne çıkan bir yazılım olan Illustrator, CorelDRAW’ın olduğu gibi endüstri standardıdır. Zamanında en güçlü rakibi Macromedia şirketince geliştirilmiş olan Freehand adlı yazılımdı. Ancak Macromedia’nın 2005 yılında Adobe tarafından satın alınmasıyla ve Adobe’nin Freehand’i geliştirmeyi sürdürmeyeceği yolundaki açıklaması, profesyonelleri Illustrator’a yönlendirmeye başlamıştır. Hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmakta olup, Adobe Creative Suite paketiyle beraber satışa sunulmaktadır. Paket içinde bulunan Photoshop, InDesign ve Acrobat Professional ile mükemmel bir uyum içinde senkronize çalışmaktadır. Şu an Cloud sistemiyle gelişiminin zirvesini yaşadığı da bir gerçektir.
2343654_1Adobe firmasının geliştirdiği vektörel tabanlı çalışma sistemine sahip grafik düzenleme ve geliştirme programı olan Adobe Illustrator sayesinde vektörel olan her tarz çalışmayı hazırlayabilmek mümkün, ayrıca web sitesi arayüzleri, kurumsal kimlik çalışmaları, basılı yayın ürünleri gibi çalışmaların tümü de hazırlanabilir.  Illustrator, tıpkı CorelDRAW gibi vektörel tabanlı bir programdır. Bu nedenle hazırladığınız çalışmaların ölçülendirmesini çok rahat yapabilirsiniz. Hazırladığınız tasarımlarda  pikselleşme gibi bir sorun yaşamazsınız. Bununla birlikte karakalem çizimlerini renklendirme de oldukça işinizi kolaylaştıracak bir programdır.
dfg
Illustrator, Photoshop’tan farklı bir programdır. Adobe Photoshop (raster) piksel tabanlı bir program iken, Illustrator vektörel tabanlı çalışma imkanı sunmaktadır. Her ne kadar bu iki programın üreticisinin aynı olması bazı benzerlikleri görmemize neden olacaktır. Fakat iki programın temelde çalışma prensibi farklıdır.  Ai dosya biçimi, Adobe Illustrator’ın öntanımlı kayıt biçimidir. Ai dosya biçimi özellikle Adobe Illustrator’ın dokuzuncu sürümünden sonra köklü bir değişim geçirdi. EPS tabanlı ve özel bir sentaks kullanan eski yapısından, PDF tabanlı daha modern ve birlikte çalışılabilirliği daha kolay bir mimariye geçiş yapmıştır. Gelişmiş vektörel grafik çizim özellikleri ile öne çıkan bir yazılım olan Adobe Illustrator, QuarkXPress örneğinde de olduğu gibi endüstri standardıdır. Illustrator, bir endüstri standardı olması nedeniyle tasarım profesyonellerince ve çoğunlukla da Mac OS X ortamında tercih edilmektedir.
adobe-

Henüz Yorum Yok.

Bir Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir