Tasarımcılara Özel, Sanat Köyü…

Bu yıl iki haftalık bir pilot uygulamayla hayata geçirilen Sanat Köyü’nü sizler için inceledik…Sanat Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı ve gerçekten şirin bir köy olan Şirince köyünün 1 kilometre kadar güneyinde, Kayser Dağı’nın yamaçlarında. Yani Matematik Köyü’nün komşusu ve aynı arazi içinde yemyeşil bir doğayla çevrili.

nedensanatköyü

Köyde hiçbir ağaç kesilmiyor; aksine kurulduğundan beri her yıl 3000’den fazla ağaç ve bitki dikiliyormuş. Şimdi kurulmakta olan Sanat Köyü’nde de aynı ilkelere bağlı kalınmak isteniyor. Sanat Köyü de herhangi bir eğitim sistemine bağlı değil. Köyün tek amacı gençlere düşünmeyi, sorgulamayı, soru sormayı ve öğrenmeyi öğretmek. Hedef kitle öncelikli olarak lise ve üniversite öğrencileri. Ama bunun dışında ilköğretim öğrencileri ve araştırmacılar da Köy’den yararlanabilecekler.

sanatköyündemüfredatyok-600x363

Sanat Köyü’nde üç koğuş, bir amfi ve beş hoca evi bulunuyor. Evler taştan ve sınıflar ise çardak olarak açık havada tasarlanmış. Ayrıca öğrenciler isterse de çadır da kurabiliyor. Şimdilik bu köy ihtiyaç oldukça etkinliklerde Matematik köyü ile paslaşacak. Bağışlara bağlı olarak da 16 adet ikişer kişilik odalar yapılması planlanıyor.

nerdekalınırbuköyde-600x361

Bu köyde sanat kitapları atölyesi, baskı atölyesi, genel kültür dersi, görsel kültür dersi, sanat ve heykel atölyesi, performans atölyesi, portfolyo hazırlama ve sanatçı sunumları hazırlama atölyesi gibi atölyeler bulunuyormuş. Davet edilen sanatçılarla beraber bu yılki pilot uygulamada öğrenciler çok güzel zaman geçirdiklerini söylüyorlar.

sanatköyünekimlergidebilir-600x354

 

Sanat Köyü’nün bu yıl ilk uygulaması gerçekleştirildi. Yeni dönem hakkındaki detaylar ise Ocak ayından itibaren duyurulacakmış. Katılımcılar, sanat alanındaki hedefleri ve gönderdikleri portfolyolar doğrultusunda eğitimciler tarafından seçilecekmiş. Özellikle sanatla ilgilenenlerin ama o taraflara yolu düşen herkesin bu köye uğramasını şiddetle tavsiye ediliyor…

progdanetarzatölyeler-600x359

Henüz Yorum Yok.

Bir Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir