En İyi Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ambalaj tasarımı hakkında… nedir?, nasıl yapılır?,  nelere dikkat etmek gerekir?, püf noktaları nelerdir ?  bunlardan bahsedelim istedim, merak ediyorsanız başlayalım o zaman;  Ambalaj ürünün giyisisi gibidir. Tüketiciyi satın alma eylemine hazırlaması için gerekli tüm güzellikleri üzerinde bulundurması gerekir. Ürünün piyasada tutunabilmesi; doğru ve etkili bir ambalaj malzemesinin seçimine bağlı olduğu kadar, ambalajın tasarımına da bağlıdır. Çünkü; ürünün yapısına uygun seçilen renklerle, uyumlu yazı ve biçimlerle tasarlanmış, çekici, güzel görünümlü bir ambalaj, tüketiciyi olumlu yönden etkiler. Ambalaj tasarımı bir ürününün tanıtımını yaparken ona zarar da verebilir, işte bu yüzden ürünü öne öne sürmek için yapılan çalışmada büyük bir renk düzeni, resim ve tipografi bilgisi gereklidir.Yaptığınız ambalaj tasarımı ne kadar başarılı ise ürün satışı ve piyasa değeri de o kadar artacaktır.

3

Ambalaj, ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak; taşıma, depolama, dağıtım, tanıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal, kâğıt, karton, cam, plastik, vb. gibi farklı malzemelerden yapılmış dış örtülerdir. Kısaca ambalaj, içerisinde ürün bulunan koruyucudur. Ürünü; çarpma, ıslanma, zedelenme gibi fiziksel etkilerden korur. Ambalaj ürünün tüketiciye en ekonomik yolla ulaşmasını sağlar, depolama kolaylığı yaratır, önemli bir görevi de taşıdığı bilgilerle tüketiciye seçim ve kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Üzerinde yazılı olan ağırlık, fiyat, üretim tarihi, son kullanma tarihi, ürünün içeriği, üretici firmanın adı, kullanım açıklaması, info grafik vb. vs. gibi tüm bilgiler, tüketiciye ve satış yapana büyük kolaylıklar sağlar. Tüketicinin sorma şansı yoktur, bu nedenle ambalajın gereken tüm bilgileri üzerinde taşımasında yarar vardır.

4

Bir ambalajın grafik tasarımı, satışa sunulan ürünün tüm özellikleriyle tüketiciye yansıması ve onunla diyalog kurmasını sağlayan önemli bir araçtır. Adeta ürünün dilidir. Bu dilin etkili olması, tanıtımın olumlu sonuçlanmasını sağlar. Bir markete giren tüketici eline aldığı ürünü geriye koymadan alış-veriş çantasına atabiliyorsa, bunda ambalajın önemli etkisi vardır. Şüphesiz ne tek başına güzel bir ambalaj kötü bir ürünle, ne de tek başına kaliteli bir ürün kötü bir ambalajla satışını artırabilir. Ürün, tüketiciye sunulduğu zaman bulunduğu yerde her konumda çekici gücünü, cazibe etkisini göstermelidir, anlaşılmalıdır. Satıcı kişiler ürünleri yan yana dizerken her zaman ambalajın geniş yüzeyini tüketicinin görebileceği şekilde yerleştiremeyebilir. O zaman, ambalajın yan ve üst yüzeyleri de ürünün tanıtımı açısından önemlidir. Her ürün, farklı kuruluşların ürünleriyle yan yana geldiğinde çekiciliğini koruması gerekir. Bu durum, vitrinde ya da market raflarında olduğu kadar, tüketici elinde de ona verdiği güven yönünden önemlidir.

2
Her ürün ambalajında, ürünle dış ögelerin ilişkisi de iyi olmalıdır. Ambalajın rengi, seçilen yazı ve biçimler, bunların düzenlemesi uyumlu olursa; görsel etkisi güçlü olur, tüketici belleğinde olumlu imaj yaratır. Ambalajda renk seçimi, ürünün müstakbel alıcının düşüncelerini, duygularını etkilemesi, onu satın almaya yönlendirmesi açısından ciddi bir konudur. Renkler, her tasarımda önemli bir etkendir. Değişken olmakla birlikte her rengin psikolojik etkisi de farklıdır. Ambalaj rengi, ürün yapısıyla bağdaşmalıdır. Ayrıca tüketici üzerinde yaratacağı psikolojik etki de düşünülmelidir. Yüzeylerdeki tek renk veya bir rengin tonlarının egemenliği görsel etkiyi güçlendirir. Ambalajdaki yazı ve biçimler, zemin rengiyle karışmamalıdır. Bulunması zorunlu yazılar, önem sırasına göre ve ağırlıklı olarak görülebilecek yüzeylerde kullanılmalıdır. Karşılıklı yüzlerde biçim ve yazılar tekrarlanabilir. Konserve gibi silindir ambalajlarda, belli bir noktadan bakıldığında sadece üçte biri görülebilir ve dörtte biri okunabilir durumdadır. Yassı ambalajlarda, alt kısımlar, sadece fazla önemli olmayan bilgiler veya tüketiciyi ürünü aldıktan sonra ilgilendirecek konular için kullanılır. Ambalajın üst kısımlarında, ürünün markası, firmanın adı, ayırt edici özellikleri gibi asıl bilgiler yer alır.

1
Ambalaj tasarımcısı, yaptığı işin uygulama basamaklarını irdeleyerek, ambalaj malzemelerini tanıyarak, baskı işlemlerini ve tasarıma ilişkin sorunları bilerek çalışmaya başlarsa sonucunda başarılı olur. Ayrıca üretimle her an diyalog içinde olması, işin bitimine kadar kontrolünü sürdürmesi başarının artmasında önemli etkendir. Ambalaj tasarımı yapan kişinin, sadece baskıya dair sorunları bilmesi yetmez, ürünü saklayacak ambalaj malzemesinin özelliklerini, olumlu ve olumsuz yönlerini, paketleme biçimlerini ve malzemeden en az fire vererek yararlanmayı bilmesi gerekir. Ekonomik gelişmelere bağlı olarak ambalaj malzemesinde de değişmeler görülmektedir. Örneğin kozmetik sınıfı ürünlerin ambalajlarında bazı malzemeler ve ambalajın tasarımı, üründen daha pahalıya mal olabilmektedir. Pahalı malzemeden yapılan gösterişli ambalajlar, ürünün de pahalı olduğu imajını yaratır. Bu anlayıştan hareketle eskiye oranla, ahşap ve tekstil ambalaj malzemeleri azalırken, metal, plastik ve cam gibi malzemeler artmaktadır.

Sonuç olarak; ” En İyi Ambalaj Tasarımına ” yukarıda ki püf noktaların her birine dikkat ederek, gelişen tasarım sürecinin sonunda ulaşmanız kaçınılmazdır. O zaman, şimdiden kolay gelsin, Tasarım gücünüz bol olsun diyelim…

8 Comments
 • yaşar demirci
  Ekim 12, 2014

  Çok iyi yaa. Sağolun takipciniz olucam

  • admin
   Ekim 12, 2014

   Faydalı Olması Dileğiyle…

 • musti85
  Ekim 15, 2014

  mozilla da ambalaj tasarımı diye aratırken denk geldim. aslında tasarımının nasıl yapıldığının uygulama anlatımını bekliyordum ama siz işin kimyasını dökmüşsünüz ortaya. ne yalan söyleyeyim bu benim için daha da bir iyi oldu 🙂
  çok teşekkür ederim üni yıllarımı hatırladım birden.

  • admin
   Ekim 19, 2014

   Uygulamaya ilişkin bir çok metod konuşulabilir netice de ambalaj tasarımı ucu açık bir segment, yazımda anlatmaya çalıştığım ise sizinde ifade ettiğiniz gibi konunun kimyası da denilebilir,
   Faydalı Olması Dileğiyle…

 • marina35
  Mayıs 12, 2015

  güzelde kaplamak için hangi malzemeler kullanalım…

 • Ambalaj Tasarımı İzmir
  Nisan 30, 2016

  Merhaba, siteniz çok başarılı. gerçekten bu paylaşımlar beni etkiledi

 • Ambalaj Tasarımı
  Mayıs 6, 2016

  mükemmel bir paylaşım olmuş

 • Meçhul Tasarımcı
  Mayıs 6, 2016

  gerçekten başarılı

Bir Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir